Čím více zkušeností s bydlením máme, tím jasnější je naše představa o dokonalém bydlení. Zároveň se naše potřeby v průběhu života mění. Jednoznačným příkladem toho je rodina bydlící v dokonalé oáze klidu deset minut od Prahy. Čím vším si prošli, než se jim podařilo vytvořit dokonalý domov? Jaké vybrali pro své bydlení technologie a jak jsou dnes spokojeni? Podívejte se s námi, jaká byla cesta za jejich snem.
Cesta k vysněnému bydlení
Jaká byla cesta k bydlení obyvatel této krásné oázy? Paní Zdeňku a jejího manžela Martina jsme vyzpovídali.
Paní Zdeňka dříve bydlela v nezatepleném dvoupatrovém generačním domě. Dům byl vytápěn centrálně kotlem na uhlí, teplo bylo po domě rozvedeno do radiátorů. Při zimních mrazech nebylo v domě možné udržet konstantní teplotu po celý den, ke kotli se muselo chodit ještě pozdě večer a brzy ráno si přivstat. Nemluvě o starostech s obstaráváním a skladováním paliva. Přičemž vytápění celého domu nebylo vůbec ekonomické, jelikož rodina trávila většinu svého času společně v obytné části v přízemním patře a horní patro domu téměř nebylo využíváno.
Pan Martin, aktivní mladý muž, byl před založením rodiny na bydlení nenáročný. Jeho první samostatné bydlení se odehrávalo v bytě. Hodně času trávil mimo domov – u přátel, rodiny, v přírodě u lesa či u rybníka. To ovlivnilo jeho další bydlení, které si zrealizoval v mobilheimu u lesa.
Poté, co pan Martin a paní Zdeňka založili rodinu, zvažovali rekonstrukci generačního domu. Ale po pečlivých propočtech a na základě dřívějších zkušeností byly jejich preference jasné. Velká rekonstrukce nezatepleného generačního domu se starými okny se ekonomicky naprosto nevyplatí a jednoznačnou volbou je nový, moderní a úsporný bungalov střední velikosti. Dispozice domu byla rovněž jasná – menší ložnice a pokoje ve prospěch velkého obývacího pokoje s otevřeným kuchyňským koutem pro společný čas s rodinou. Součástí projektu byl rovněž zahradní domek sloužící mimo jiné jako dílna pro podnikavého Martina.
Základní informace o objektu
- TYP STAVBY: novostavba, bungalov
- TYP KONSTRUKCE: dřevostavba, okna trojskla plastová
- ENERGETICKÉ ASPEKTY DOMU: nízkoenergetický, tepelná ztráta 3,24 kW
- ZASTAVĚNÁ PLOCHA: 120 m2
- DISPOZICE DOMU: 4+kk
- SOUČASNÝ POČET OBYVATEL: 3
Instalované technologie – komplexní řešení
- VYTÁPĚNÍ:
- ohřev vody: bojler napojený na FVE
- vytápění domácnosti: elektrické podlahové, realizované odporovými topnými kabely TO-2S a TO-2L, regulované dotykovými termostaty TREO WiFi
- doplňkový zdroj tepla: krbová kamna bez výměníku
- VZDUCHOTECHNIKA:
- řízené větrání s rekuperací tepla – centrální řešení V-systém, pro celý dům (všechny místnosti)
- digestoř
- OBNOVITELNÝ (ZÁLOŽNÍ) ZDROJ ENERGIE:
- fotovoltaika s bateriovým úložištěm: typ elektrárny hybridní fotovoltaická 3-fázová SOLU AKU+
- krbová kamna
S čím se majitelé potýkali při výběru a realizaci technologií
Pozemek, na kterém vznikla oáza klidu, manželé získali od rodičů pana Martina. Ti před lety, kdy to bylo moderní, s dobrým úmyslem draze investovali do přivedení plynové přípojky k pozemku a tím pádem byli jednoznačnými zastánci na její využití, aby investice nepřišla vniveč. Nicméně šikovná hospodyně paní Zdeňka, která tráví ráda hodně času v kuchyni a je pro ni důležitá bezpečnost a zdraví rodiny, se plynu bála a vařit na něm také moc nechtěla. Nakonec si obhájili elektrické podlahové topení od ověřeného dodavatele – ekonomicky výhodné, realizačně jednoduché a bezpečné.
S pořízením rekuperace předem nepočítali. Pan Martin byl zastáncem, ale paní Zdeňka ji nechtěla. Bála se usazování prachu v rozvodech a jeho následném přívodu a jeho víření v domácnosti. A protože má ráda čistotu, zpočátku se nerealizovalo. Přesto se s manželem přeci jen dohodli alespoň na přípravě (instalaci rozvodů), s tím, že je možná ani nevyužijí. Z toho důvodu ani neřešili velkou technickou místnost. Po nastěhování bylo v domě ale hodně vlhko, které nebylo možné dobře vyvětrat. To by pro bydlení ani pro konstrukci dřevostavby nebylo vhodné. Nakonec tedy rekuperaci pořídili a technickou místnost využili do posledního centimetru. A hodnocení paní domácí dnes? Paradoxně je v domácnosti díky rekuperaci vzduch ještě čistějí, oproštěný od prachu zvenku.
Komplexní řešení technologií od jednoho dodavatele bylo nespornou výhodou.
Jak si majitelé pochvalují komplexní řešení technologií od jednoho dodavatele V-systém? Před výběrem a rozhodnutím nechěli být zaujatí, tak si udělali výběrová řízení na dodávku systémů. A nabídka od V-systém elektro byla zkrátka nejlepší.
Jak je provozováno vytápění pomocí topných kabelů
Paní majitelka pochází z velkého patrového domu, který byl vytápěn centrálním vytápěním s kotlem na uhlí. A jak topí nyní v tomto moderním a nadčasovém domě? Topení je regulováno pomocí termostatů TREO s dotykovým displejem a prostorovým a podlahovým teplotním senzorem. Původně zimomřivé paní majitelce nyní stačí v místnostech ke komfortu pouze 21 °C. Příjemné teplo od podlahy tak zajistí, že není potřeba více přetápět vzduch.
- PODLAHOVÁ PLOCHA: 102 m2
- PODLAHOVÉ KRYTINY: vinyl, dlažba (lepené na beton)
- REGULACE: pokojové termostaty TREO Touch
Jak se zvyká na život s rekuperací
Často mluvíme se stavebníky, kteří zpočátku o rekuperaci ani neuvažovali. Mají pocit, že rekuperaci zkrátka nepotřebují, že větrají dostatečně a že je to zbytečná investice navíc. Překvapivě mají tento názor často i ženy – matky, které přitom velmi dbají na bezpečnost a zdraví své rodiny a svých dětí. Paní majitelky, která o tento krásný domov pečuje, jsme se proto zeptali, jak si na život s rekuperací zvykla a co jim to přineslo.
“Na rekuperaci jsme si zvykli rychle. Odpadají mi starosti, zda jsem nenechala otevřené okno po odjezdu do práce, když přichází nečekané bouřky. V noci se nebojím, že by nám při nočním větrání zejména v létě okny dokořán do domu vnikl zloděj. Také jsem se zbavila hluku z ulice, prachu a pylu.“
A co se týče hlučnosti? Návštěvy se podivují, že rekuperace není vůbec slyšet, i když je větrací jednotka umístěna v technické místnosti těsně přiléhající k obytným prostorům. A také že není cítit žádné proudění vzduchu. Hosté se tedy často ptají, kdy že paní domácí tu rekuperaci zapne, aby viděli (slyšeli / cítili), jak to funguje Přitom rekuperace celou dobu běží ve standardním režimu a nikdy ji nevypínají.
Jak se žije s fotovoltaikou na střeše rodinného domu
Na vkusně zařízeném domě s krásnou zahradou jsou monokrystalické fotovoltaické panely na střeše nerušivé.
- ORIENTACE STŘECHY: JIŽNÍ
- BATERIOVÉ ÚLOŽIŠTĚ: ANO – kapacita 9,6 kWh
- POČET INSTALOVANÝCH PANELŮ: 13
- INSTALOVANÝ VÝKON: 4,29 kWp
- VÝŠE DOTACE: 105.000 Kč
Přestože fotovoltaika je z technologií V-systém instalována jako poslední (spuštěno v prosinci 2020), značné zkušenosti vzhledem ke slunečným dnům již pan a paní domácí mají. Zeptali jsme se proto: “Jak jste se naučili žít s fotovoltaikou? Změnilo to Vaše dosavadní návyky ve využívání elektrického proudu?”
“Nyní více používám odložený start u pračky a myčky. A sušičku zapínám na dálku.”
Aktuálně vzhledem ke slunečním letním dnům elektrárna na tomto domě vyrábí až 90 % veškeré spotřeby domácnosti.
Závěrem
Především moc děkujeme majitelům za krásnou a příjemnou návštěvu tohoto útulného domku v úchvatném prostředí překvapivě jen kousek od Prahy. A přejeme mnoho spokojených let ve zdraví, ke kterému jistě pomůže i čisté a zdravé prostředí zajišťované mimo jiné moderními technologiemi.
Každý si může splnit svůj sen o pěkném bydlení. I když zrovna nezískáme krásný pozemek s potokem, rybníčkem a kachnami, investice do domu 120 m2 není nereálná pro žádnou výdělečně činnou rodinu. Díky dobře promyšlenému konceptu, volbě materiálů a technologií mohou být investice skutečně efektivní a hodně můžete ušetřit. A to jak pořizovacích, tak provozních nákladů, ale i případných starostí.
Zajímají Vás další informace o tomto objektu? Kontaktujte nás.
Máte zájem o konzultaci řešení pro Vás? Díváme se do budoucnosti i z hlediska energetické náročnosti domů a rádi poradíme, jaký dům zvolit, abyste v budoucnu měli co nejnižší náklady na energie, nebo Vám dům dokonce nějaké finance vracel.